Znamy finalistów II edycji Konkursu „Wybieram wybory”

2018-02-15

Znamy finalistów II edycji Konkursu „Wybieram wybory”

21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zakwalifikowało się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” – Wybory samorządowe. Finalistów czeka teraz spotkanie z Państwową Komisją Wyborczą i odpowiedzi na pytania ze znajomości Kodeksu wyborczego. Ostatni etap Konkursu odbędzie się 15 marca.

Do finału zakwalifikowali się autorzy najlepszych prac pisemnych z etapu wojewódzkiego. Uczniowie mieli do wyboru jeden z trzech tematów „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Podczas ostatniego etapu Konkursu uczniowie odpowiadać będą na trzy losowo wybrane pytania o różnym stopniu trudności, dotyczące Kodeksu wyborczego. Sprawdzana będzie znajomość przepisów, dotyczących wyborów samorządowych, organów wyborczych oraz przepisów wstępnych i karnych. Finalistów obowiązywać będzie znajomość znowelizowanego Kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 31 stycznia.  

Laureaci konkursu na szczeblu ogólnopolskim otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymająnagrody rzeczowe.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.  W całym kraju do II edycji Konkursu przystąpiło prawie 8 tysięcy uczniów z niemal 900 szkół.

W I edycji Konkursu, która odbyła się w 2017 roku  wzięło udział ponad 4 600 uczniów z niemal 570 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.  Władysława IV w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej.

CZYTAJ TAKŻE