Za nami finał IV edycji konkursu „Wybieram Wybory”

2020-07-01

Za nami finał IV edycji konkursu „Wybieram Wybory”

Do tegorocznej, czwartej edycji konkursu „Wybieram wybory” zgłosiło się 5425 uczniów z 564 szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Dziś poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu.

 

Finał IV edycji konkursu „Wybieram Wybory” odbył się we wtorek (30 czerwca br.). Wzięło w nim udział 21 uczniów z 14 województw.

 

Cele konkursu

 

Konkurs "Wybieram wybory" ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego wśród uczniów, a także propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Adresatami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych.

 

Zadania finałowe

 

Uczestnicy IV (finałowego, ogólnopolskiego) etapu mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na trzy wylosowane przez siebie pytania - po jednym z kategorii: łatwe, umiarkowane i trudne.

 

Każdy z uczestników miał 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi.

 

Przedmiotem oceny wypowiedzi były:

 

poprawność językowa,

staranność wypowiedzi i użytej argumentacji,

umiejętności retoryczne.

Oceny wypowiedzi dokonała Komisja Konkursowa, w skład której weszli członkowie Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Laureaci IV edycji konkursu

 

I miejsce zajął Mikołaj Wolanin z II LO w Poznaniu im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu . II miejsce zajął Kacper Nowicki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Poznaniu im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Z trzecim wynikiem na podium znalazła się Katarzyna Urbanelis z VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziane zostały nagrody pieniężne w wysokości:

I miejsce - 1.300 zł,

II miejsce - 800 zł,

III miejsce - 600 zł.

Nagrody pieniężne w kwocie 600 zł trafiły także do nauczycieli (opiekunów) każdego z trzech laureatów etapu ogólnopolskiego IV edycji konkursu "Wybieram wybory".

 

Ponadto, po raz pierwszy, wyłoniony został laureat nagrody im. K. W Czaplickiego.  Został nim Mateusz Pocheć z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, Technikum Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Starachowicach. Zgodnie z regulaminem otrzymuje on nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł.

 

CZYTAJ TAKŻE