PKW przyznała w drodze publicznego losowania jednolite numery dla list kandydatów komitetów wyborczych

2019-04-26

PKW przyznała w drodze publicznego losowania jednolite numery dla list kandydatów komitetów wyborczych

PKW przyznała w drodze publicznego losowania jednolite numery dla list kandydatów komitetów wyborczych, które w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego zgłosiły listy kandydatów we wszystkich okręgach głosowania (I część losowania) lub w więcej niż jednym okręgu głosowania (II część losowania). 

Losowanie jednolitych numerów dla list kandydatów komitetów wyborczych, które zgłosiły listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych lub w więcej niż jednym okręgu wyborczym, stanowiło część posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej, które rozpoczęło się ok. godz. 14 i było kontynuowane po wyjściu Państwowej Komisji Wyborczej z sali konferencyjnej.

Dwie części losowania

Losowanie było podzielone na dwie części. W pierwszej z nich wzięły udział komitety wyborcze, które zgłosiły listy kandydatów we wszystkich okręgach głosowania. Dotyczyło to 6 komitetów wyborczych. Z kolei w drugiej części losowania wzięły udział komitety wyborcze, które zgłosiły listy kandydatów w więcej niż jednym okręgu głosowania. Chodzi o 3 komitety wyborcze.  

Łącznie w obu częściach losowania wzięło udział 9 spośród  26 komitetów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

Pierwsza część losowania

Podczas pierwszej części publiczne losowanie polegało na losowaniu kul z dwóch szklanych przezroczystych pojemników.

W pierwszym z nich znajdowały się białe kule. W każdej z nich została umieszczona kartka z nazwą jednego z uprawnionych do wzięcia udziału w losowaniu komitetów wyborczych. W drugim szklanym pojemniku znajdowały się czerwone kule, a w każdej z nich kartka z odpowiednią liczbą (od 1 do 6). 

W wyniku pierwszej części losowania zostały wylosowane komitety, którym przyporządkowane zostały następujące numery:

- KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY - nr 1

- KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA - nr 2

- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI - nr 3 

- KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - nr 4

- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS - nr 5

- KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ’15 - nr 6 

Druga część losowania

Podczas drugiej części publiczne losowanie polegało na losowaniu kul z dwóch szklanych przezroczystych pojemników.

W pierwszym z nich znajdowały się białe kule. W każdej z nich została umieszczona kartka z nazwą jednego z uprawnionych do wzięcia udziału w losowaniu komitetów wyborczych. W drugim szklanym pojemniku znajdowały się czerwone kule, a w każdej z nich kartka z odpowiednią liczbą (od 7 do 9). 

W wyniku drugiej części losowania zostały wylosowane komitety, którym przyporządkowane zostały następujące numery:

- KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI - nr 7

- KOMITET WYBORCZY RUCH PRAWDZIWA EUROPA – EUROPA CHRISTI - nr 8

- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY POLEXIT – KOALICJA - nr 9

Zapis transmisji konferencji

Zachęcamy do obejrzenia zapisu transmisji konferencji prasowej PKW. 

Zasady krok po kroku

Zasady losowania jednolitych numerów dla list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego tego samego komitetu wyborczego, zarejestrowanych więcej niż w jednym okręgu wyborczym w wyborach zarządzonych na dzień 26 maja 2019 r., zostały określone w dokumencie z dnia 24 kwietnia 2019 roku (treść dokumentu - w załączeniu lub tutaj).

Podsumowanie

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 26 kwietnia 2019 r. o wylosowanych jednolitych numerach dla list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego tego samego komitetu wyborczego,zarejestrowanych więcej niż w jednym okręgu wyborczym w wyborach zarządzonych na dzień 26 maja 2019 r. jest dostępny poniżej lub tutaj

CZYTAJ TAKŻE