Minął termin nadsyłania prac w etapie wojewódzkim Konkursu „Wybieram wybory”

2018-02-01

Minął termin nadsyłania prac w etapie wojewódzkim Konkursu „Wybieram wybory”

31 stycznia minął termin nadsyłania prac przez uczestników wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Teraz prace ocenią komisarze wyborczy i dyrektorzy Delegatur Krajowego Biura Wyborczego, którzy wyłonią finalistów Konkursu. Wyniki będą znane do 15 lutego.

Uczniowie wybierali jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. II edycja Konkursu poświęcona jest bowiem wyborom samorządowym, które odbędą się w Polsce jesienią.

Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikują się autorzy najlepszych prac - po 2 uczestników z województw: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego oraz po 1 uczestniku z pozostałych województw.  Łącznie będzie to 21 osób. Autorzy trzech najlepszych prac w etapie wojewódzkim w każdym województwie otrzymają nagrody rzeczowe.

Finaliści Konkursu spotkają się  15 marca z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania ze znajomości zagadnień dotyczących wyborów samorządowych zawartych w Kodeksie wyborczym.  Uczestników etapu finałowego będzie obowiązywała znajomość znowelizowanego Kodeksu, który wszedł w życie 31 stycznia br.

Laureaci konkursu na szczeblu ogólnopolskim otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymająnagrody rzeczowe.

W I edycji Konkursu, która odbyła się wiosną tego roku, wzięło udział ponad 4 600 uczniów z niemal 570 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.  Władysława IV w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika- Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej.

CZYTAJ TAKŻE