Dziś Światowy Dzień Wyborów

2019-02-07

Dziś Światowy Dzień Wyborów

Już po raz 14 obchodzimy przypadający w pierwszy czwartek lutego Światowy Dzień Wyborów (Global Election Day). To niezwykłe święto demokracji zostało ustanowione w 2005 roku przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych (Global Elections Officials — GEO). Obchody Światowego Dnia Wyborów odbędą się w Toruniu.

W związku z przypadającym dziś Światowym Dniem Wyborów Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego Elektor, działające przy Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu, zorganizowało projekt pn. Jak promować udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Celem spotkania jest przedstawienie najważniejszych i interesujących zagadnień związanych ze zbliżającymi się eurowyborami tzw. wyborcom pierwszego razu (ang. first time voters).

W ramach projektu odbędzie się seminarium naukowe z wystąpieniami studentów, dotyczącymi wybranych zagadnień systemu wyborczego do PE, w tym zwłaszcza czynnego prawa wyborczego i znaczenia frekwencji wyborczej. Zaplanowano również debatę studencką w stylu oksfordzkim, a także dyskusję uczestników z ekspertami o wyborach i europarlamencie.

Tegoroczna edycja projektu jest częścią kampanii Tym razem głosuję, realizowanej we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej przez Biura Parlamentu Europejskiego.

Światowy Dzień Wyborów został ustanowiony przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych w 2005 roku w węgierskim Siófok. Święto symbolizuje powszechne prawo obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowanie demokratycznych praw i wolności obywatelskich. 

Więcej na temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wyborów: tutaj

CZYTAJ TAKŻE