21 finalistów konkursu „Wybieram wybory”

2017-04-11

21 finalistów konkursu „Wybieram wybory”

21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zakwalifikowało się do finału Ogólnopolskiego Konkursu o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. To autorzy najlepszych prac pisemnych, wyłonieni w etapie wojewódzkim. Finał konkursu odbędzie się 25 kwietnia w Warszawie.

Finaliści konkursu przedstawili eseje na jeden z trzech tematów: „Zasada tajności głosowania - prawo czy obowiązek” , „Polskie wybory od odzyskania niepodległości w 1918 r.” oraz „E-voting — szansa i zagrożenie”. Teraz czeka ich spotkanie z Państwową Komisją Wyborczą i odpowiedzi na pytania, związane z Kodeksem wyborczym. Ponadto autorzy trzech najlepszych prac z każdego województwa otrzymają nagrody rzeczowe.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj przekazała podziękowania wszystkim uczestnikom II etapu oraz gratulacje finalistom. „Cieszy nas, że uczniowie zainteresowali się tak trudnym tematem jak historia i teraźniejszość prawa wyborczego” – powiedziała Beata Tokaj. 

Podczas etapu finałowego uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością Kodeksu wyborczego i odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania o różnym stopniu trudności.

Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej wraz z Szefem Krajowego Biura Wyborczego oceniać będą poprawność merytoryczną, staranność wypowiedzi i użytej argumentacji oraz umiejętności retoryczne.

Laureaci etapu finałowego otrzymają nagrody pieniężne – za I miejsce 1200 złotych, za II – 700 złotych, a za III - 500 złotych.  Opiekunowie najlepszych uczniów także otrzymają nagrody w wysokości 500 złotych.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym pod hasłem „Wybieram Wybory” organizuje Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym. Ma on na celu upowszechnianie wiedzy o prawie wyborczym i propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w całym procesie wyborczym.

CZYTAJ TAKŻE