Wojciech Hermeliński: zadbamy, by wybory przebiegły sprawnie

2018-02-26

Wojciech Hermeliński: zadbamy, by wybory przebiegły sprawnie

Zmiany w Kodeksie wyborczym nie wpłynęły na przejrzystość i transparentność wyborów, bo dotychczasowe wybory również były uczciwe – powiedział w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Zapowiedział, że zarówno PKW jak i Krajowe Biuro Wyborcze będą dbać o to, by wybory samorządowe były uczciwe, przebiegły sprawnie i by można było jak najszybciej podać wyniki wyborów. Sędzia Hermeliński zastrzegł jednak, że ze względu na zmiany w prawie wyborczym wydłuży się czas liczenia głosów, a to może wpłynąć na opóźnienie w podaniu wyników głosowania. W jego ocenie mogą pojawić się problemy przy przekazywaniu dokumentów między komisjami – do spraw przeprowadzenia głosowania i do spraw ustalenia wyników w obwodzie.  „To może być wąskie gardło” – podkreślił Przewodniczący PKW.

Innym problemem według Wojciecha Hermelińskiego może być nowa definicja znaku „X” oraz ważności oddanego głosu. „Obawiam się, że dla wyborów będzie to trudne do zrozumienia, a dla komisji problem z ustaleniem wyników głosowania, to może przedłużyć obliczenie wyników wyborów” – przyznał Przewodniczący PKW. Zapowiedział, że PKW wyda wytyczne precyzujące kwestie znaku „X” czy dopisków w kratce na karcie wyborczej, tak, by wyborcy wiedzieli, jak stosować nowe przepisy.

Przewodniczący PKW zapewnił, że system informatyczny jest gotowy na wybory samorządowe i ze nie grozi nam powtórka z 2014 roku. Podkreślił, że jest to system, który był używany w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, a teraz przechodzi testy przed wyborami samorządowymi. Moduł samorządowy wymagać będzie jedynie drobnych modyfikacji. „Mogę z całym przekonaniem powiedzieć że system działa i będzie działał” – oświadczył Wojciech Hermeliński.  

Przewodniczący PKW poinformował, że do tej pory nie wpłynęła odpowiedź na wystosowane do premiera pismo w sprawie braku środków na wybory samorządowe. Przypomniał, że wyższe koszty spowodowane są między innymi wydatkami na kamery i oprzyrządowanie do transmisji z lokali wyborczych, komputery dla komisji obwodowych. To także wydatki na diety dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz pensje komisarzy i urzędników wyborczych. Krajowe Biuro Wyborcze oszacowało dodatkowe koszty wyborów na ponad 600 milionów złotych. 

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym