Wojciech Hermeliński: Szefem KBW nie powinna być osoba afiliowana politycznie

2018-02-20

Wojciech Hermeliński: Szefem KBW nie powinna być osoba afiliowana politycznie

Z CV kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego nie wynika, by mieli oni jakieś większe doświadczenie z prawem wyborczym – powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W programie „Polityka w samo południe” w Polskim Radiu RDC sędzia Hermeliński poinformował, że komisja spotka się we środę z kandydatami. 

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał do PKW nazwiska trzech kandydatów na Szefa KBW. Są to Magdalena Pietrzak, Mirosław Sanek i Paweł Szrot. Wojciech Hermeliński przyznał, że dossier trójki kandydatów jest „dość szczupłe” i ogranicza się tylko do wykazania ich wykształcenia i miejsc pracy. Podkreślił, że ich związek z władzą wykonawczą nie jest „dyskryminujący na wstępie”. „Zdaję sobie sprawę że być może minister nie dysponował osobami zupełnie niezwiązanymi z tą sferą polityczną, które chciałyby zamienić swoją pracę na trudną, wyczerpującą i wymagającą, w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych, które są najtrudniejsze” – powiedział. Zaznaczył, że PKW będzie chciała zorientować się w podstawach wiedzy kandydatów o prawie wyborczym i w ich umiejętnościach zarządzania ludźmi. „Po tych rozmowach będziemy zastanawiać się i dyskutować, czy są to osoby, z których możemy wybrać jednego kandydata, czy też nie. Nie mogę wykluczyć tego, że uznamy, iż żadna z tych osób nie spełnia merytorycznych kwalifikacji, jakich oczekujemy” – dodał Wojciech Hermeliński. 

Przewodniczący PKW nie wykluczył, że może dojść do sytuacji, w której żaden z obecnej trójki  - a następnie dwójki – kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji nie będzie spełniał warunków do objęcia funkcji Szefa KBW. Wtedy – jak zaznaczył Wojciech Hermeliński – nowego Szefa Biura mianuje szef MSWiA. „Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie” – podkreślił Wojciech Hermeliński.

Sędzia Hermeliński powiedział także, że członkowie PKW chcą przeprowadzić wybory samorządowe, chyba że – jak to ujął – dojdzie do krytycznego momentu. że PKW uzna, iż jest „kwiatkiem do rządowego kożucha”. W ocenie Przewodniczącego PKW tak może się stać, gdyby wbrew opinii Komisji Szef MSWiA narzucił jej Szefa KBW, lub gdy okaże się, że większość nowych komisarzy wyborczych nie radzi sobie z zadaniami. „Chcemy te wybory przeprowadzić, mamy nadzieję, że nic nam nie stanie na przeszkodzie”- oświadczył Wojciech Hermeliński.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym