Wojciech Hermeliński o decyzji w sprawie nowego Szefa KBW

2018-02-21

Wojciech Hermeliński o decyzji w sprawie nowego Szefa KBW

„Zaufaliśmy pani Magdalenie Pietrzak, że spełni pokładane w niej nadzieje i będzie w należyty sposób kierować Krajowym Biurem Wyborczym" – powiedział  w Popołudniowej rozmowie z RMF FMPrzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Jednocześnie po raz kolejny wyraził ubolewanie, że Komisja nie miała swobody wyboru. „Skoro jej nie mamy, to wybieramy spośród tych osób, które nam przedstawiono" – tłumaczył decyzję PKW sędzia Hermeliński. Zaznaczył, że dla PKW była ważna zarówno znajomość prawa wyborczego jak i umiejętności zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi.

radiowej Trójce Wojciech Hermeliński przyznał, że komisja miała „głęboką i intensywną dyskusję” i nie była jednomyślna przy wyborze nowego Szefa KBW. „To co nam najbardziej przeszkadzało to jest ten bliski kontakt z administracją rządową,  jednak uważaliśmy, ze najbardziej  odpowiednim kandydatem byłaby osoba, która nie ma żadnych afiliacji politycznych, ale być może panu ministrowi trudno było takie osoby znaleźć” – powiedział Przewodniczący PKW . W jego ocenie nie obsadzenie tego stanowiska i odłożenie decyzji do przedstawienia przez szefa MSWiA kolejnych kandydatur byłoby  „bardzo ryzykowne”. Jak zauważył, na tę procedurę mogłoby nie wystarczyć czasu, bo nowy Szef KBW musiał być wybrany do 2 marca – gdyby nie zrobiła tego PKW, powołałby go szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

W ocenie Wojciecha Hermelińskiego rewolucja w Krajowym Biurze Wyborczym na kilka miesięcy przed wyborami byłaby najgorszą rzeczą, jaka mogłaby się zdarzyć. Przewodniczący PKW wyraził nadzieję, że Magdalena Pietrzak będzie kierować się złożonymi przed PKW deklaracjami, zgodnie z którymi dotychczasowa struktura KBW i jej pracownicy pozostaną na swoich miejscach. „Pani dyrektor Pietrzak nawet użyła takiego sformułowania, że nie podcina się gałęzi, na której się siedzi” – relacjonował spotkanie z kandydatką Przewodniczący PKW.

W programie „Gość Wydarzeń” w telewizji Polsat News sędzia Hermeliński powiedział natomiast, że związki Magdaleny Pietrzak z samorządem „dobrze rokują” jeśli chodzi o kierowanie KBW i nadchodzące wybory samorządowe. „Uznaliśmy, że z tej trójki pani Pietrzak najbardziej spełnia nasze merytoryczne oczekiwania” – podkreślił. Wojciech Hermeliński zapowiedział jednocześnie, że na razie nie widzi podstaw do dymisji PKW. „Chcemy przeprowadzić powołanie komisarzy i dalej działać, mam nadzieję, że współpraca z nową szefową KBW się ułoży i z nowymi komisarzami również” – powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym