Szef KBW: system informatyczny przyspieszy podanie wyników wyborów samorządowych

2017-10-03

Szef KBW: system informatyczny przyspieszy podanie wyników wyborów samorządowych

Test systemu informatycznego to symulacja wyborów w sieci – powiedziała na antenie Polsat News szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Minister Tokaj podkreśliła, że rozpoczynający się w KBW pierwszy z serii testów systemu Wsparcia Organów Wyborczych ma sprawdzić jego funkcjonowanie tak, by w 2018 roku wyniki wyborów samorządowych były znane jak najszybciej.

Beata Tokaj powiedziała, że pierwszy test systemu dotyczyć będzie przygotowania meldunków przedwyborczych - między innymi o liczbie osób, uprawnionych do głosowania i liczbie obwodów głosowania. Dokonywane będą także próbne rejestracje komitetów wyborczych i list kandydatów na poziomie terytorialnym i ogólnopolskim. W listopadzie do testów włączone zostaną gminy i wtedy testowane będzie wprowadzanie protokołów wyborczych z 28 tysięcy obwodów głosowania wraz z przykładowymi wynikami.

Minister Tokaj przypomniała, że system informatyczny nie liczy głosów, ma natomiast ułatwić pracę organom wyborczym i wyeliminować ewentualne pomyłki. „Dzięki temu systemowi po zakończeniu pracy obwodowej komisji wyborczej wyniki z obwodu znajdą się w Internecie i każdy będzie mógł je sprawdzić” – podkreśliła Szef Krajowego Biura Wyborczego. Dodała, że praca systemu przyspieszy podanie wyników wyborów samorządowych i każdy wyborca będzie mógł dowiedzieć się z Internetu, kto został radnym lub wójtem.

Beata Tokaj zaznaczyła, że system Wsparcia Organów Wyborczych został przygotowany w KBW jako jednolita platforma do obsługi wszystkich głosowań i był już wykorzystywany w wyborach prezydenckich i parlamentarnych oraz w referendum w 2015 roku. "System jest jeden, zmieniają się tylko moduły w zależności od rodzaju głosowań" - podkreśliła Szef KBW.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym