Przewodniczący PKW: przekazałem panu prezydentowi nasze zastrzeżenia

2017-12-19

Przewodniczący PKW: przekazałem panu prezydentowi nasze zastrzeżenia

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński przekazał Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie uwagi PKW do nowelizacji Kodeksu wyborczego „Prezydent mówił, że będzie się przyglądał sprawie i ostateczną decyzję podejmie po zakończeniu prac parlamentarnych nad ustawą" - powiedział dziennikarzom sędzia Hermeliński po spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Wojciech Hermeliński powtórzył, że najważniejsza dla PKW to jest sprawa współpracy z Krajowym Biurem Wyborczym i powoływania Szefa KBW. W jego ocenie zmiany uchwalone przez Sejm "bardzo mogą uderzyć w tę współpracę". Podkreślił, że  Krajowe Biuro Wyborcze jest "filarem" PKW, a Szef KBW musi być osobą o ogromnym doświadczeniu i wiedzy. "Boję się, że minister spraw wewnętrznych i administracji, który zgodnie z nowelą będzie nam przedstawiał trzech kandydatów po zaopiniowaniu tylko przez szefów Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta - nie znajdzie, nawet zakładając najlepszą wolę, takich kandydatów, którzy podejmą się i będą w stanie doprowadzić do bezpiecznego i bez żadnego problemu wyborów, które będą za kilka miesięcy" – mówił Przewodniczący PKW.  Jak dodał, niedopuszczalne jest, aby na tak krótki czas przed wyborami zmieniać obsadę Krajowego Biura Wyborczego. „Obawiam się że nowi ludzie nie podołają przeprowadzeniu wyborów”  - podkreślił sędzia Hermeliński.

Przewodniczący PKW dodał, że drugą ważną dla PKW kwestią jest sposób powoływania komisarzy wyborczych. Zwrócił także uwagę na nierówności komitetów wyborczych przy obsadzaniu miejsc w komisjach wyborczych. "To wszystko panu prezydentowi przedstawiłem, pan prezydent powiedział, że temu się będzie przyglądał i ostateczną decyzję podejmie już po decyzji Senatu”- oświadczył Wojciech Hermeliński. Dodał, że jeżeli po ewentualnych poprawkach Senatu Kodeks wyborczy wróci do Sejmu i dopiero potem trafi do prezydenta, to Andrzej Duda „wtedy będzie zastanawiał się, co dalej zrobić". Sędzia Hermeliński zaznaczył, że „panu prezydentowi bardzo zależy na osobach niepełnosprawnych”. Przewodniczący PKW zauważył, że są jeszcze inne kwestie do rozstrzygnięcia, np.„związane z tym nieszczęsnym nowym sposobem głosowania" i nową definicją znaku „X” oraz ważności głosu.  

Wojciech Hermeliński pozytywnie ocenił także zapowiedź Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o możliwości zapisania w Kodeksie wyborczym głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych oraz doprecyzowania zasad stawiania znaku „X”. „Gdyby pan marszałek nie widział możliwości zmian, to pewnie by o tym nie mówił” – powiedział Przewodniczący PKW. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał z marszałkiem Karczewskim, będzie także mówił o tym w swoim wystąpieniu na forum Senatu podczas debaty nad Kodeksem wyborczym.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym