Nowa definicja znaku „x” wbrew stanowisku PKW

2017-12-01

Nowa definicja znaku „x” wbrew stanowisku PKW

Sejmowa komisja nadzwyczajna, zajmująca się zmianami w Kodeksie wyborczym przyjęła nową definicję znaku „x”. Zgodnie z nią znak ten, stawiany przez wyborców na karcie do głosowania, to będą „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Państwowa Komisja Wyborcza opowiadała się za pozostawieniem dotychczasowej definicji, zgodnie z którą „x” to dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj argumentowała, że znak „x” został dlatego zdefiniowany jako dwie linie, przecinające się w kratce, żeby wykluczyć wszelkie wątpliwości, jak wygląda ważny głos. Dodała,  że wyborcy i członkowie komisji wyborczych od lat są edukowani, jak wygląda znak „x”. „Ludzie są przyzwyczajeni do tego, co to znaczy znak „x” i co to znaczy oddać ważny głos” – podkreśliła. Minister Tokaj zaznaczyła, że „x” obowiązuje w zdecydowanej większości krajów europejskich. Posłowie w głosowaniu zdecydowali jednak o przyjęciu nowej definicji tego znaku.

Państwowa Komisja Wyborcza w swoich uwagach do projektu zmiany w Kodeksie wyborczym zwracała uwagę, że zmiana definicji znaku „x” będzie przedmiotem wielu wątpliwości i rozbieżności podczas ustalania wyników głosowania. Podczas sejmowego wystąpienia Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński argumentował, że za co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki trzeba będzie uznać gwiazdkę, hasztag czy znaki matematyczne.

Komisja rozpoczęła prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym w nocy z czwartku, 30 listopada na piątek, 1 grudnia. Jej obrady będą kontynuowane w piątek. Posłowie zdecydowali także, że głosowanie w wyborach będzie mogło trwać tylko jeden dzień.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym