Niemal połowa Polaków pozytywnie ocenia PKW, ponad 30 procent przeciwnych zmianom w Kodeksie wyborczym

2017-12-13

Niemal połowa Polaków pozytywnie ocenia PKW, ponad 30 procent przeciwnych zmianom w Kodeksie wyborczym

Państwowa Komisja Wyborcza jest pozytywnie oceniana przez 47 procent respondentów Centrum Badania Opinii Społecznej. 36 procent badanych jest przeciwna proponowanym zmianom w PKW. Takie wyniki przynosi grudniowy sondaż CBOS, w którym badany był stosunek Polaków do Państwowej Komisji Wyborczej i do zmian w PKW, jakie zakładane są w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego.  

Najwięcej pozytywnych ocen PKW wyrażają badani, którzy jednocześnie deklarują bardzo duże zainteresowanie polityką. Wśród tych, którzy wystawiają Państwowej Komisji Wyborczej pozytywne oceny jest między innymi ponad połowa – 56 procent - potencjalnych wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Z badania CBOS wynika, że negatywnie działania Państwowej Komisji Wyborczej ocenia zaledwie 15 procent respondentów. Natomiast 31 procent popiera zmiany w PKW, które przedkładają projektodawcy.

Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie wyborczym nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej ma zostać wyłoniony po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. W miejsce dziewięciu sędziów - po trzech z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - powołanych będzie jeden sędzia z TK i jeden z NSA oraz siedem osób, wybranych przez Sejm.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na grupie wybranych losowo 925 osób spośród dorosłych mieszkańców Polski.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym