Beata Tokaj: popieramy głosowanie korespondencyjne

2017-12-18

Beata Tokaj: popieramy głosowanie korespondencyjne

Będziemy popierać przywrócenie głosowania korespondencyjnego, bo uważamy, że jest to dobra, alternatywna forma głosowania,  w szczególności dla osób niepełnosprawnych -  powiedziała Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Minister Tokaj wzięła udział w obradach trzech połączonych senackich komisji, które rozpatrywały uchwaloną przez Sejm nowelizację Kodeksu wyborczego

W rozmowie z dziennikarzami Beata Tokaj podkreśliła, że do PKW i do KBW nie wpływały żadne skargi na głosowanie korespondencyjne. Także żaden protest wyborczy nie dotyczył nieprawidłowości przy głosowaniu korespondencyjnym.

Minister Tokaj zapytana, jaki przepis zmieniłaby, gdyby mogła, w przyjętej przeze Sejm ustawie, przyznała,  że byłby to ten, dotyczący ważności głosu „Te zapisy, które są aktualnie, są dobre, sprawdzone, funkcjonują od lat. Wyborcy są nauczeni i przyzwyczajeni, jak oddać ważny głos, że są to dwie przecinające się linie w kratce” – podkreśliła.

Szef Krajowego Biura Wyborczego po raz kolejny powtórzyła, że główne zastrzeżenia do zmian w Kodeksie wyborczym dotyczą powołania stu nowych komisarzy – jak zaznaczyła „bez żadnego doświadczenia”. Zastrzeżenia budzi także odejście od systemu sędziowskiego przy powoływaniu komisarzy oraz zmiany w Krajowym Biurze Wyborczym. „Jest to kwestia dosyć trudna dla nas, ustawodawca może oczywiście takie zmiany wprowadzić, ale nie rozumiemy, dlaczego tak szybko, przed wyborami samorządowymi” – powiedziała minister Tokaj.

Senackie komisje Ustawodawcza, Samorządu Terytorialnego i Administacji Państwowej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowały Senatowi przyjęcie zmian w Kodeksie wyborczym z poprawkami. 

Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu plenarnym w środę, 20 grudnia. W posiedzeniu weźmie udział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński.

CZYTAJ TAKŻE

SPRAWDŹ
SWOJĄ
WIEDZĘ!

Weź udział w Quizie Wyborczym